فروش، نصب و اجرای ژئوممبران، ژئوتکستایل و طراحی، ساخت و نصب استخر، حوضچه و کانال های کشاورزی

 

ژئوممبران چیست ؟

 

 اما استفاده و کاربرد آن هم متنوع و هم جذاب است. ژئوممبران ها از پوشش های غشایی مصنوعی یا موانعی هستند که برای کنترل خروج مایع در پروژه، ساختار یا سیستم منفجره شونده استفاده می شود. آنها از ورق های پلیمری مستطیلی نسبتا نازک ساخته شده اند که بعضی اوقات از تزریق ژئوتکستایل با آسفالت، الاستومر یا اسپری های پلیمری ساخته شده اند. این به این معنی است که کاربرد آنها در مهندسی ژئوتکنیک و سایر مشتریان صنعتی بی پایان است.

 موارد کاربرد ژئوممبران

 Geomembranes در محیط زیست، هیدرولیک، حمل و نقل، و نفت و گاز استفاده می شود و همچنین صنعت ضایعات استفاده می شود. شایع ترین نوع ورق پلیمری مداوم است. هنگامی که جرمهای بزرگتر مورد نیاز هستند، آنها به لحاظ حرارت و یا شیمیایی با هم در درز برای قدرت و دوام ذوب می شوند. اندازه ژئوممبران به طور کامل قابل تنظیم است، بنابراین آنها می توانند به اندازه یک حوضچه ماهی حیاط خلوت یا در صورت لزوم به عنوان یک میدان فوتبال به اندازه کوچک باشند.

مزایای ژئوممبران نسبت به سایر عایق های آببند:

 

کاهش هزینه های اجراب استخر ژئوممبران نسبت به سایذ عایق ها از جمله بتن و سرامیک

زمان اجرای ژئوممبران : نصب ژئوممبران به مراتب زمان کمتری نسبت به استخرهای بتنی طول می کشد.

آببندی بالا : ژئوممبران نسبت به سایر پوشش ها از آببندی دقیق تری برخوردار است.

عدم چسبیدن خزه و جلبک به کف و دیواره استخر ژئوممبران که این امر باعث باعث می شود که برای استخرهای آب شرب هم این عایق قابل استفاده می باشد

مقاومت بالا : عایق ژئوممبران در برابر نور آفتاب، یخ زدگی، مواد سیاه ذخیره شد و عوامل بیولوژیکی مقاومت بسیار بالایی دارد.

 بشتر بخوانید: قیمت ژئوممبران اصفهان

کاربرد ژئوممبران

 

ژئوممبران ها ورق های پلیمری منعطف می باشد که در اکثر مواقع بعنوان یک سد، در برابر مایعات و بخارات مورد استفاده قرار می گیرد و از این رو کاربردهای زیادی از جمله در صنایع آب و فاضلاب دارد

۱) احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی

۲) پوشش کانال ها و نهرهای آبیاری و آبرسانی

۳) ایرولاسیون منابع زیرزمینی و تونل ها

۴) پوشش حوضچه های تصفیه آب و فاضلاب شهری و صنعتی

۵) پوشش مخازن نفتی و شیمیایی

 

انواع ژئوممبران

 

۱) ژئوممبران HDPE

 

احداث استخرهای کشاورزی – پرورش آبزیان – ایزولاسیون تونل ها و آببندی کانال ها با روش صحیح استفاده از ورق های پلیمری ژئوممبران، هزینه ها به یک سوم دیگر عایق ها کاهش و عمر عایق تا ۸۰ سال افزایش می یابد و شرکت یاوران پلیمر اصفهان آمادگی خود را جهت احداث استخر از صفر تا صد و همچنین عقد قرارداد با جهاد کشاورزی را اعلامی می نماید.

استخرهای پلیمری ارزانتر، بادوام تر و سریعتر از استخرهای سنگ و سیمان و بتنی می باشد.

 

۲) ورق ژئوممبران سبک LLDPE» PVC»

 

ورق ژئوممبران (PVC) نسبت به ژئوممبران HDPE منعطف تر بوده و امکان نصب آن در تونل های و فنداسیون ساختمان ها راحت تر می باشد و در فضاهای محدود به راحتی جوش پذیر می‍باشد. شرکت یاوران پلیمر اصفهان بهترین مجری ورق PVC) LLDPE) در فنداسیون ساختمان ها و تونل های می باشد.
 

برخی از شایع ترین کاربردهای ورق ژئوممبران عبارتند از :
نگهداری آب آشامیدنی، پرورش ماهی، عایق بندی مخازن آب و سوخت مهار اولیه و ثانویه، آببندی استخر جلبک – عایق بندی سدها
شرکت یاوران پلیمر توزیع کننده ورق عرض 7 متر فرنام بسپار – نماینده رسمی ورق اطلس بسپار- فروش ورق پلی تاپ عرض 5.05 و ژئوممبران آتارفیل خارجی
از جمله پروژ های بزرگ یاوران پلیمر پروژه مخازن 40000 متر مکعب پتروشیمی زیلای مسجد سلیمان – پروژه نفت ستاره بندر عباس و کانال هایی چند صد کیلومتری در آذربایجان می باشد و همچنین پروژهای متعدد در اصفهان – شیراز – لردگان – بندرعباس – بوشهر که مجموع آنها در گالری پروژه موجود می باشد.


 ژئوممبران گونه ای از محصولات عظیم ژئوسنتتیک می باشد که برای آب بندی از آنها استفاده می گردد و استفاده از ژئوممبران ها در موارد عایق بندی در دو دهه اخیر در جهان رو به افزایش می باشد .

 

ژئوممبران معمولاً برای عایق بندی استخر های خاکی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی استفاده می شوند و نیازی به زیر سازی اضافی ندارد و تنها خاک نرم و کوبیده شده ای برای بسته ژئوممبران کفایت می کند . از دیگر مزایای ژئوممبران می توان به ایزولاسیون نمودن سد ها و جلوگیری از ورود سیلات خطرناک و شیمیایی به محیط زیست اشاره نمود و از این رو می توان ژئوممبران را به عنوان یکی از بزرگترین محصولات خانواده ژئوسنتتیک معرفی کرد.

 

با وجود درجه آب بندی بالا و تجزیه ناپذیری ژئوممبران هزینه های تمام شده را به یک سوم نسبت به سنگ ، سیمان و بتن کاهش می دهد و همچنین زمان اجرای ژئوممبران بسیار کوتاه تر از عایق های دیگر است بطوری که می توان حدود ۳۰۰۰ m زئوممبران را در مدت یک روز نصب نمود .

 

مشخصات فیزیکی ژئوممبران :

 

 • ورق های پلیمری از جنس پلی اتیلن سنگین با چگالی بالا شامل  ۹۷% پلی اتیلن سنگین، ۲٫۵% کربن سیاه و ۰٫۵% آنتی اکسیدان می باشد.
 • ولید این ورق در ضخامت های ۰٫۵%، ۰٫۷۵ %، ۱٫۵%، ۲ میلیمتر انجام می شود.
 • محصول ژئو ممبران در دو نوع مختلف ( ژئوممبران صاف و ژئوممبران مضرس ) و در رنگ های متفاوت تولید می شود.

 

مزایای ژئوممبران نسبت به دیگر عایق ها :

 

 • مقاومت بالا در برابر سرما و گرما از ۴۰- تا۷۰+ درجه سانتیگراد
 • مقاومت در برابر اشعه UV نور خورشید
 • در برابر عوامل محیطی بیولوژیکی نظیر علفهای هرز ، جوندگان ، باکتری ها جلبکها و غیره مقاوم هستند و چسبندگی ندارند
 • مقاومت در برابر شکست در واکنشهای شیمیایی ((اسیدها ، بازها و نمکها )) به علت وجود آنتی اکسیدان
 • کاهش هزینه اجرای ژئوممبران نسبت به سایر آبندها تا یک سوم
 • طول عمر متوسط ورق ژئوممبران تا حدود ۸۰ سال می باشد
 • نفوذ ناپذیری ژئوممبران

 

مزایای ژئوممبران نسبت به سایر محصولات:

 

 1. عمر طولانی :
  آزمایشات نشان داده که ژئوممبران مقاومت تلانیکی و خواص دیگر خود ازجهت نفوذ ناپذیری و مشخصات فنی را پس از قرارگرفتن در معرض سیاب های موجود در مخازن دفن زباله برای مدت ۱۰۰۰۰ ساعت و در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد حفظ نموده اند و به همین دلیل عمر و دوام بسیار بالایی دارند
 2. مقاومت بالای محیطی :
  ورق های ژئوممبران بدون شکنندگی و در دمای بسیار پائین تا ۴۰- درجه و کاهشش مقاومت کششی و شل شدگی در دماهای بالا تا ۷۰ درجه مورد استفاده قرار میگیرند و به دو دلیل عمده در برابر انواع محلولهای شیمیایی مقاوم می باشند اول به این علت که پلیمرهای فرد خانواده اتیلن از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و در واکنشهای شیمیایی شرکت نمی کنند و دیگر آنکه به علت غلظت و فشردگی رنجیرهای تشکیل دهنده از نفوذ ناپذیری بالایی برخوردار بوده اند
 3. مقاومت در برابر اشعه UV
  عواملی از قبیل اشعه ماورا بنفش نور خورشید و یا گاز ازون و … می توانند سبب کاهش قابل توجهی در مقاومت مکانیکی مواد شوند ژئوممبران ها به دلیل داشتن درصد مشخص کربن سیاه مقاومت بسیار بالایی دربرابر اشعه UV دارند